Fizjoterapia = anatomia

Fizjoterapeuta to dawniej rehabilitant, czyli osoba, która w terapii chorych stosuje różne bodźce fizyczne - gimnastykę leczniczą, kąpiele lecznicze, laseroterapię, pole elektromagnetyczne i inne formy fizjoterapii. Około 10 lat temu studia rehabilitacji zamieniono na studia fizjoterapii, a absolwenci uczelni otrzymują tytuł fizjoterapeuty. Na świecie używa się nazwy „fizjoterapeuta” i nazwa ta została przyjęta jako obowiązująca w Polsce.
Program studiów obejmuje przedmioty, których uczą się także lekarze i pielęgniarki. Nauczycielami fizjoterapeutów są lekarze, fizjoterapeuci, psycholodzy, socjolodzy, biomechanicy i inni specjaliści. Kilka przedmiotów występuje tylko w programach nauczania fizjoterapeutów.
Fizjoterapeuci uczą się w jaki sposób porusza się człowiek, jak można zapobiec różnym deformacjom, zmianom zwyrodnieniowym, dolegliwościom bólowym oraz jak dobrać sprzęt ortopedyczny. Poznają także różne sposoby badania funkcjonalnego człowieka (diagnostyka funkcjonalna). Potrafią sprawdzić, jak poruszają się stawy rąk, nóg i kręgosłupa, ocenić ustawienie kręgosłupa i miednicy, sprawdzić siłę mięśni, zbadać czucie, określić, czy ktoś prawidłowo oddycha, siedzi, stoi, zmienia pozycję ciała oraz chodzi. Wiedzą również, w jaki sposób rozmawiać z chorymi ludźmi i o co ich zapytać, by im pomóc. Na podstawie przeprowadzonego badania funkcjonalnego dobierają ćwiczenia dostosowane do stanu pacjenta.

Z tego właśnie powodu anatomia dla fizjoterapeutów jest tak bardzo istotnym przedmiotem.





powrót